Įsibėgėjus pavasariui, Šiaurės Makedonijoje, Prilep mieste vyko Erasmus + projekto „Effective Use of Mobile Application in Education“. Į šį vizitą vykome mes, IVg klasės mokiniai Lukas Bartkus ir Aistė Kasparavičiūtė, IIIg klasės mokiniai Martynas Urbutis, Lukas Pundinas, I ga klasės mokinė Guoda Baltutytė bei mokytojos Laima Baltutienė ir Reda Bartkuvienė. Visą savaitę dalyvavome įvairiuose užsiėmimuose, lankėme žymius Makedonijos miestus, muziejus, kitus lankytinus objektus.
Pirmadienio rytą buvome šiltai sutikti mokykloje. Susipažinę ir šiek tiek pabendravę iškeliavome į Prilep miesto savivaldybę, kur susitikome su meru. Po trumpo jo pristatymo apie miestą, apžiūrėjome žymiausius Prilep miesto objektus, jo centrą. Vėliau lankėmės ikonų muziejuje, kuriame gidė mums pasakojo apie seniausias išlikusias ikonas ir jų kūrimo techniką. Grįžę į mokyklą, turėjome pristatyti Lietuvą ir savo gimnaziją mobiliosios programėlės pagalba. Atlikus darbus, bendravome prie kavos ar arbatos puodelio, dalijomės įspūdžiais ir išvykome ilsėtis į viešbučius.
Antradienio diena prasidėjo gan anksti – išvykome į, pasak pačių makedonų, patį gražiausią miestą šalyje -  Ohrid. Pasiekę kelionės tikslą, susipažinome su gidu, kuris savo užsidegimu ir charizma sugebėjo sudominti kiekvieną iš mūsų. Pamatėme senovinį amfiteatrą, Ohrid senamiestį, St. Naum vienuolyną, Plaoshnik – šventą vietą Ohrid mieste, kurioje yra bažnyčia, kitos kelios šventos vietos. Žinoma, valtimi paplaukiojome Ohrid ežere, grožėjoms nuostabia atsiveriančia panorama.
Kitą dieną pradėjome nuo apsilankymo Krushevo mieste, kuris yra 1350 m virš jūros lygio, Microsam įmonėje, kurioje yra gaminami prietaisai, skirti gaminti kitoms įvairioms medžiagoms. Vėliau apžiūrėjome žymiausiam Makedonijos atlikėjui Tose Proeski, kuris yra laikomas Balkanų Elviu Presliu, skirtą muziejų. Jame galėjome pasiklausyti jo kurtos muzikos, susipažinti su atlikėjo pomėgiais, veiklomis, gyvenimu. Tuomet nuvykome į Bitola miestą, kuris yra antras pagal gyventojų skaičių miestas Makedonijoje. Ten turėjome laisvo laiko apsižvalgyti, tada vykome ilsėtis.
Ketvirtadienis išaušo darbingas. Išklausę mokinių ir mokytojų pristatymų apie tai, kaip sukurti mobiliąją aplikaciją, buvome paskirstyti grupėmis ir patys bandėme sukurti savo programėles, kuriose turėjome pristatyti Makedonijoje mūsų aplankytus miestus ir žymias jų vietas. Su šia užduotimi nesunkiai susitvarkėme ir pristatę savo kurtas programėles, turėjome daug gražaus laiko pietums ir pasivaikščiojimui. Vakare visi rinkomės į atsisveikinimo vakarienę, kur klausėmės tradicinių makedonų dainų, mokėmės jų šokių. Po muzikinių pasirodymų, projekto dalyviams buvo įteikti sertifikatai bei atminimo dovanos. Tuomet atėjo laikas ragauti tradicinių Šiaurės Makedonijos valgių, kurie buvo šiek tiek panašūs į lietuviškus.
Penktadienį laukė viena įspūdingiausių savaitės išvykų į šalies sostinę Skopjė. Čia mūsų laukė gidė, kurios dėka apžiūrėjome turgų, kuriame yra per 3000 prekyviečių, mečetę, kuri buvo pastatyta dar XV amžiuje, centrinę miesto aikštę. Taip pat apsilankėme Matkos kanjone, kuris visiems sukėlė nuostabą. Tai lyg vieta, nepaliesta civilizacijos, kurioje nėra jokio šurmulio,  tik gamta. Pavargę, tačiau laimingi pasilikome sostinėje, iš kurios jau kitą rytą laukėme lėktuvo namo, į Lietuvą.
Nors šis vizitas mokiniams projekte jau buvo paskutinis, tačiau užmegztos pažintys, surasti nauji draugai, įgytos žinios ir įgūdžiai bei įspūdžiai neišnyks niekada.

Projekto „Erasmus+“
kelionės į Šiaurės Makedoniją dalyviai
Kaltinėnų A. Stulginskio gimnazija
Veikla yra finansuojama iš Mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.Camera