Lietuvoje jau dešimt metų iš eilės emocinės paramos vaikams ir paaugliams tarnyba „Vaikų linija“ kviečia prisijungti prie  akcijos „BE PATYČIŲ“. Ši akcija vyksta kovo mėnesį ir jos tikslas - įvairiomis veiklomis ir idėjomis atkreipti dėmesį į patyčių problemą bei formuoti  nuostatą visuomenėje, kad patyčios nėra normalus elgesys bei skatinti pagarbius santykius. Prisidedant prie „Vaikų linijos“ organizuojamo Sąmoningumo didinimo mėnesio BE PATYČIŲ mūsų gimnazijoje kovo mėnesį buvo organizuojami įvairūs  renginiai. Akcijos „Vadink mane vardu“ tikslas buvo skatinti pagarbius  ir draugiškus mokinių tarpusavio santykius, gerbti savo ir kito vardą. Mokiniai gamino plakatus naudodami įvairias dekoravimui skirtas priemones bei ruošė trumpus pristatymus apie save. Akcijos „Dėkingumo medis“ metu mokiniai gamino plakatus bei kiekvienas rašė padėkos žodžius adresuotus svarbiam savo gyvenime žmogui. Mokiniai turėjo galimybę dalyvauti viktorinoje „Draugystė“. Joje komandos rungėsi  atsakinėdamos į klausimus susijusius su patyčiomis bei atliko kūrybiškumo reikalaujančias užduotis. Buvo organizuoti smiginio bei šaškių turnyrai,  kurių tikslas - sustiprinti tarp mokinių draugystės ryšius, bendra veikla ugdyti mokinių savivertę ir pasitikėjimą savimi. Visą mėnesį klasės auklėtojai klasių valandėlių metu diskutavo apie patyčių priežastis, jų formas, jausmus bei elgesį patyrus patyčias ir aptarė, kur galima kreiptis pagalbos.
Nereikia daug tyrimų, kad suprastume, kokią emocinę traumą ir žalą gali padaryti patyčios. Patirtos patyčios gali turėti ilgalaikių arba visą gyvenimą atsiliepiančių pasekmių.  Pasekmės gali būti labai tragiškos, vedančios prie savižudybių ir kūno žalojimo, lydinčios socialine atskirtimi, nenoru lankyti mokyklą, nesugebėjimu susikaupti ir mokytis, todėl yra labai svarbi patyčių prevencija. Puikiai suprantame, kad tikėtis sumažinti patyčių mastą galime tiktai nuolatos ir kasdien visi dirbdami: būdami tolerantiškesni, pakantesni, empatiškesni, draugiškesni vieni kitiems bei nelikdami pasyvūs patyčių stebėtojai, o savo elgesiu aiškiai parodydami nepritarimą patyčioms.

Psichologė Eugenija Martinkienė, socialinė pedagogė Virginija Ševčenka 2019-04-16Camera